Центр
дитячо-юнацької творчості ім. Є. М. Руднєвої
відділу
освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради
Запорізької
області
ПЛАН – КОНСПЕКТ
ТЕМАТИЧНО-ПІЗНАВАЛЬНОГО ЗАНЯТТЯ
НА ТЕМУ:
«СКАРБИ МЕОТИДИ»
Розробила:
Паломар Ірина Валентинівна,
керівник
зразкового
художнього
колективу
студії декоративно –
ужиткового мистецтва
«Природа і творчість»
Бердянськ
- 2015
Мета:
·
створення умов для самореалізації
творчої особистості;
·
формування практичних вмінь та навичок
роботи з морськими природними
матеріалами;
·
розвиток естетичного смаку, креативного
мислення, навичок художнього конструювання з природних матеріалів;
·
прийняття нестандартних рішень при
виконанні творчих завдань;
·
формування комунікативних навичок та вміння працювати в команді;
·
виховання працелюбності, акуратності,
культури праці, бережливого ставлення до
природи.
·
Завдання:
·
створення декоративних настінних панно на морську тематику;
·
закріплення знань з основ композиції та
кольорознавства.
Методи:
словесні ( розповідь, інтерактивне спілкування, інструктаж)
практичні (ігрові вправи, практична робота).
Вік вихованців: : група першого року навчання основного
рівня, середній шкільний вік
Обладнання:
для керівника:
·
план – конспект заняття, картки з
завданнями, роздатковий матеріал, магнітофон;
для вихованців:
·
природний матеріал ( черепашка, морські
камінці, водорості, мушлі, декоративна сітка, стрази тощо), клей ПВА, синтетичний силіконовий клей, саморобні креативні рамки для робіт з гілок
дерев, ножиці, лінійки, олівці, пензлики, степлер.
Тип
заняття:
·
комбіноване.
Міжпредметні зв’язки:
·
краєзнавство
·
образотворче мистецтво
·
література.
Час проведення заняття:
1 год.
30 хв.
Хід заняття.
І. Вступна
частина.
1. Організаційний момент.
Перевірка присутності дітей, підготовки робочих місць,
налаштування на роботу.
2. Повідомлення теми та мети заняття,
очікуваних результатів.
3. Актуалізація.
Керівник гуртка. Діти! Яке головне природне багатство
нашого міста? Звичайно, наше тепле і ласкаве Азовське море. Які відчуття
супроводжують вас, коли ви приходите на берег моря? А які природні матеріали ми
можемо використовувати на наших заняттях для створення декоративних
прикрас? (мушлі, черепашки, пісок,
водорості, камінці, рослини, що ростуть біля моря)
Ви любите дарувати прикраси, створені своїми руками? Чому подарунки,
створені своїми руками вважаються найкращими? Так, тому що вони неповторні і
несуть часточку вашої душі.
4. Мотивація навчальної діяльності.
Протягом першого півріччя навчального року ми з вами вже
познайомились з технікою фітографіки ( панно з використанням коріння та
водоростів), широко відомою технікою «ошибана» або пресованою флористикою,
навчились створювати колажі з природних матеріалів. Сьогодні ми звернемо увагу
на прекрасні дари нашого Азовського моря і будемо виконувати композиції з
морських матеріалів. Але спочатку давайте разом увімкнемо нашу фантазію та
уяву.
ІІ. Основна частина.
Керівник. Між
степами Таврії та пишною зеленню кубанських плавнів вільно розкинулось море. На
всіх географічних картах планети його називають Азовським. Колись в давнину греки та римляни називали
його Меотийським озером, а східне узбережжя відповідно Меотидою ( сучасне
Приазов’я). Щедро заповнене рибними
запасами, воно стало рідною домівкою для багатьох видів тварин, птахів. Не має
на морі такої коси, островка, мілини, де б не звили свої гніздечка полохливі
чайки та крачки. З давніх часів люди селились на берегах Азовського моря та
використовували його багатства.
Хлюпочуть піняві хвилі, розбиваються об каміння
набережної, приносять і відносять оксамитовий пісок. В долині, вигнувшись,
сягає далеко в море Бердянська коса, з якої вказує дорогу кораблям Бердянський
маяк.
Вправа «Подорож до моря».
( Форма роботи –
індивідуальна).
Керівник пропонує вихованцям картки у вигляді морських рибок з реченнями,
як потрібно закінчити.
1.Одного разу
літнім ранком, коли всі ще спали, я вийшла на берег моря і побачила…
2. На день
народження мені подарували чудові фарби. Я взяла аркуш паперу та намалювала…
3. Я назбирала
багато морських черепашок. Тепер я зможу з них створити…
4. Якщо надіти
маску для підводного плавання та зануритись у море, то там можна побачити…
5. Одного разу я
відпочивала на березі моря, гралась з піском, таким теплим, м’яким, і подумала:
« Я використаю його для…».
( Вихованці
доповнюють відповіді друг друга)
Вправа « На хвилях мрії».
( Форма роботи –
фронтальна).
Керівник пропонує вихованцям послухати уривок з твору О.
Бєляєва «Людина – амфібія» та відповісти на питання.
«…Сегодня он далеко уплыл на север.
Теперь это теплое течение доставит его до тоннеля. Только бы не вздремнуть и не
проплыть дальше.
Он смотрит вверх – перед ним свод, сплошь
усеянный мелкими как пыль, звездами. Это
ночесветки зажгли свои фонари и поднимаются на поверхность океана.
Кое-где
во тьме виднеются голубоватые и розоватые светящиеся туманности – плотные
скопления светящихся животных. Совсем недалеко… светится медуза – она похожа на
лампу, прикрытую затейливым абажуром с кружевами и длинной бахромой.
На
отмелях уже загорелись морские звезды, в больших глубинах быстро двигаются огни
ночных хищников. Снова отмель. Причудливые стволы и ветви кораллов освещены
изнутри голубым, розовым, зеленым, белым огнем. Одни кораллы горят бледным
мигающим светом, другие – как накаленным добела металлом.
На земле ночью только
маленькие далекие звезды в небе, иногда луна. А здесь тысячи маленьких
разноцветных солнц, горящих мягким нежным светом. Ночь в океане несравненно
прекраснее ночи на земле…».
Питання до вихованців:
1. Хто автор цього твору та як
звати головного героя?
2. Про яке водоймище йдеться мова
в творі?
3. Чим відрізняється океан від
моря?
4. В який час найкраще видно як
світиться море?
5. Які морські тварини описані в
творі? Чи є такі тварини в Азовському
морі?
Вправа «Морські
скарби».
( Форма роботи –
групова).
Слово керівника. Море
часто викидає на берег цікаві речі: частки глиняного посуду, відполіровані
хвилями скельця, різноманітні черепашки та водорості та багато-багато інших
загадкових речей. Ось одного разу море викинуло на піщаний берег два сундучка з
загадковим набором речей.
Керівник розподіляє гуртківців на дві команди та роздає їм раніше
заготовлені два сундучка з набором різноманітних морських матеріалів, паперу,
картону, пластмасових трубочок, скляних кульок тощо).
Вихованці кожної команди відкривають сундучки та знаходять там записки, які
зачитують.
1.Залишки
щоденника юнги: «Как
здорово! Теперь у меня есть прекрасный сундук, в котором я могу хранить
интересные вещи. Я очень люблю строить, конструировать, и сегодня я придумал, как из этих вещей смастерить….».
2. Нотатки з щоденника:
«Столько интересных
вещей! Как жаль, что у меня не осталось чистого листа бумаги. Тогда бы я смог
сконструировать….».
( На виконання
творчого завдання командам відводиться 15 хвилин. Після виконання завдання
команди презентують свої вироби).
Фізкультхвилинка.
Д іти виконують вправи для очей, рук, тулуба під музику.
Вправа «Відгадай».
Керівник запропоновує вихованцям
відгадати загадки.
1.Шторм на море иль туман,
Но, где краешек земли,
Знает каждый
капитан,
Что горит для
них вдали? (Маяк)
2. Туч нагнал
сердитый ветер,
Небо в тучах, нет просвета
И разбушевалось море
Всем судам морским на
горе,
Ночь настала прямо днем,
Как мы это назовем? (Шторм)
3. За борт глянь, не видно
дна,
Вот так моря
глубина!
Дно потом все ближе, ближе,
Мы на что уселись днищем? ( Мель)
4. И в море не купаются,
И нет у них щетинки,
И все же называются
Они «Морские…» (Свинки).
Практична робота.
( Форма роботи – індивідуальна)
Вихованці виконують колажі з природних морських
матеріалів в креативних рамках, які були виготовлені на попередніх заняттях.
Для виготовлення рамок використовувались гілки дерев, декоративна синтетична
сітка, рибацька сітка.
Протягом 20 – 25
хвилин гуртківці компонують природні матеріали на сітці та закріплюють їх згідно задуму синтетичним клеєм.
Вихованці демонструють
виготовлені композиції, обговорюють результати.
ІІІ. Заключна частина.
Рефлексія заняття.
Вправа «Мікрофон».
Учень в ролі
журналіста бере інтерв’ю у керівника та вихованців про поведене заняття.
Питання:
1. Чи досягнута мета заняття?
2. Що нового ви узнали сьогодні
про Азовське море?
3. Чи сподобалось тобі працювати
в команді?
4. Які матеріали ти використав в
своїй творчій композиції? За рахунок чого
створено колорит роботи?
5. Чи прийшли до тебе якісь нові
ідеї з використання морських матеріалів?
6. Чим було заняття для тебе
несподівано цікавим?
Заключне слово керівника.
Наше заняття сьогодні – одне з багатьох в самій цікавій темі «Креативний
дизайн» програми студії «Природа і творчість». Попереду у нас нові творчі
роботи в техніці колажу. Протягом наступного місяця ви дізнаєтесь, як можна використовувати природні матеріали в
техніці «Терра», створювати колажі в
мозаїчній техніці «Кракле», виготовляти сувеніри з мушлів тощо.
Сподіваюсь, що заняття викликало у вас інтерес, творче натхнення для подальшої
роботи в студії.
Домашнє завдання.
Вихованцям запропоновано здійснити Інтернет - огляд
творчих робіт митців, що працюють з природними матеріалами та обговорити їх на
наступному занятті.
Прибирання робочих місць.
ІV. Рекомендована
література.
1. Волкотруб І.
Т. «Основи художнього конструювання». К.: Вища школа,
1988 р.
2. Луцан Н.
Декоративно –прикладне мистецтво та основи дизайну, К.:
Знання, 2008.
3. Пометун І. Т.
Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: навч. –
метод. посіб./ За ред.. Пометун О.І. – К.:
Вид-во А. С. К., 2004, - 192 с.
4. Бердянску – 185: К 185-летию
основания города Бердянска. –
Днепропетровск: АРТ – Пресс, 2012. – 384 с.; ил.
5. Зинкевич - Евстигнеева Т. Д.,
Грабенко Т. М. Практикум по креативной
терапии М.: Апрель Пресс, Изд. Эксмо – Пресс, 2001
6. Новикова И. В., Базулина Л. В. 100
поделок из природных материалов. – ООО Книжный клуб «Клуб семейного досуга», Белгород, 2012.
Додатки
Творча
робота вихованки студії Жмаєвої Тетяни.
Центр дитячо-юнацької творчості ім. Є. М. Руднєвої
відділу освіти виконавчого комітету Бердянської
міської ради
Запорізької області
План – конспект
заняття студії декоративно - ужиткового мистецтва
«Природа і творчість»
на тему:
«В майстерні Матінки Природи»
Розробила:
керівник зразкового художнього колективу
студії декоративно-ужиткового
мистецтва
«Природа і творчість»
Паломар Ірина Валентинівна
Бердянськ -
2016
Тема: «В майстерні Матінки Природи»
Дата проведення: 15 жовтня 2016 року.
Мета: формування творчої, пізнавальної та практичної компетенцій учнів при
роботі з природними матеріалами в умовах заняття на пленері.
Завдання:
-
використання
нестандартних форм проведення гурткового заняття декоративно - ужиткового
напрямку;
-
закріплення знань
з матеріалознавства, основ кольорознавства, художнього конструювання;
-
розвиток образного
та креативного мислення;
-
впровадження
здоров’язберігаючих технологій в навчальний процес;
-
знайомство з
обрядами та звичаями українського народу, пов’язаними зі світом рослин.
-
використання
міжпредметних зв’язків.
Тип заняття: інтерактивне інтегроване заняття – гра з систематизації та
узагальнення знань.
Методи: бесіда, народознавчий екскурс, квест, метод творчих
завдань.
Форми
проведення: фронтальна, групова,
індивідуальна.
Місце
проведення: міський парк ім. П.П.
Шмідта.
Учасники: старша група студії (3 рік навчання, основний
рівень), методист ЦДЮТ Демченко Н. .Г, культорганізатор ЦДЮТ Балабан О. К.
Обладнання:
-
для керівника:
план-конспект заняття, роздатковий матеріал, картки з творчими завданнями,
фотоапарат;
-
для гуртківців:
планшети для малювання, папір, фломастери, ножиці.
Хід заняття.
1.
Організаційний момент.
Організація учнів до проведення заняття в умовах
міського парку.
2.
Вступне слово керівника. Мотивація
навчальної діяльності.
Легенда про створення світу.
В сиву давнину, коли не було ще ні неба,
ні землі, а тільки синє море, стояли посеред нього два дуби, на яких сиділи два
голуби.
Одного разу голуби злетіли, занурились на дно моря та принесли звідти
декілька камінчиків та пісок. З цього матеріалу й були побудовані небо із
землею т всі небесні світила.
З
тих давніх пір прийшов міф про дерево життя, що є віссю, центром усього світу і
символізує собою всю будову світу. Коріння цього світового дерева обіймали всю
землю та досягали глибин пекла. Крона дерева підтримувала небосхил. В цьому
дереві для пращурів були втілені уявлення про простір та час. За легендою
виникла загадка: «Стоїть дуб, на дубі 12 гілок, на кожній по 4 гнізда, в
кожному гнізді 7 птахів». Ця легенда була міфічним зображенням року.
(Розповідь про легенду супроводжується
її малюванням на папері).
3.
Проведення квесту: «Відшукай свій листок».
Вихованцям запропоновано знайти осіннє листя дерев, кущів, квітів різних кольорів, текстури, відповідного нюансного
забарвлення на території парку. Учні
поділяються на команди і отримують
завдання. Гравці повинні знайти природний матеріал відповідної
кольорової гами, запропонованої в завданні ( зелений, жовтий, коричневий,
червоний, помаранчевий). (Див. додаток №1).
4.
Практична робота: «Я – знаю, я – вмію»
Визначення якостей природного матеріалу, який вихованці зібрали
під час квесту. За допомогою методу «Мозковий штурм» визначаються
способи використання зібраного природного
матеріалу для створення
колажів, пейзажів, натюрмортів
в техніці пресованої флористики
(закріплення
знань з матеріалознавства).
Діти
малюють ескізи творчих робіт на основі зібраного матеріалу.
Форма роботи
- індивідуальна.
5.
Фізкультхвилинка.
Дихальна гімнастика. Гра : «Фігура – замри!». Форма роботи – фронтальна.
(Проводить культорганізатор ЦДЮТ -
Балабан О. К.)
5.
Екскурсія – знайомство з рослинами оберегами українського народу.
Огляд дерев, що ростуть в міському парку та визначення їх
лікувальних властивостей за народними
прикметами, знайомство з легендами, міфами,
казками, що пов’язані з деревами. Форма роботи - фронтальна. (Див. додаток № 2).
6.
Практична робота з теми «Формотворення».
Виготовлення квітки з осіннього кленового листя. Створення осіннього
букету. Форма роботи – індивідуальна.
7.
Підсумки та рефлексія заняття.
Завершення заняття, підсумки роботи,
фото сесія вихованців.
( Див. додаток № 3).
Додаток № 1
Карти з
завданнями для команд – учасників квесту.
Перша команда.
«Принцесса Флора даст намек: нашел ты желтый лист –
прекрасно! Найди еще похожий на него, но
не такой , чуть - чуть разнообразный».
Друга команда.
«Еще не все взяла очаровательная осень, еще зеленые
листы чаруют нас. Найди и принеси палитру зелени в природе6 от светлого до
темного – все, что увидит глаз».
Третя команда.
«Осенняя пора,
очей очарованье! Летят последние печальные листы. Найди коричневые, бежевые,
кремовы создания Природы, и не забудь про ветви и плоды».
Додаток №2
Народні
легенди та символи, що пов’язані з деревами.
З давніх часів люди виділяли окремі дерева та наділяли їх магічними
властивостями Так виник культ дерева, лісу. Священними деревами стали дуб,
ясен, береза, тополя, верба, вишня та інші дерева.
Легенда про священний дуб.
Дуб – особливо священне дерево, втілення
світового дерева Прадуба, яке росте в священному місці Вирій. Дуб – дерево бога
блискавки Перуна. Він означає міцність, красу. Дуб живе до 1000 років, але є й
такі, що живуть і до 2000 років, наприклад Хортицький дуб на Запоріжжі. Дуб не
гине навіть тоді, коли від нього залишається тільки пінь. Вважалось,
що в дубі живуть душі хоробрих воїнів.
Дуб –
дерево замовлянь, він оберігає людину від усіляких напастей, від чародійства,
лихоманки. До нього всі їдуть за здоров’ям. Говорять, що потрібно притулитись
до стовбура дубу та притиснути його долонями, постояти хвилинку і відчуватимеш
прилив сили.
Легенда про
вербу.
Верба
– Боже дерево, символ надзвичайної життєвої сили. Верба завжди витримує бурю,
не так як дуб чи сосна. Вербовим прутком завжди відшукували воду, щоби викопти
колодязь. Цим деревом обсаджували колодязь, бо вважалось, що воно очищує воду. Біля верб люблять селитися
добрі духи, опікуни людей. Цвітіння верби – то радісна зустріч з Лелею –
Весною. Верба віє говорити і плакати, а коли її рубають, то з неї тече кров.
Вербова лозина – символ дівочості, гнучкості, сирітства. Кажуть: «Гнеться як
лоза», «За густими за лозами плаче дівчина сльозами».
У
слов’ян верба вважалась священним деревом, символом неперервності життя. Це
дерево символізувало бога Сонця – Ярило.
Легенда про березу.
Береза - символ чистоти, дівочої
ніжності. Це – жіночий знак. Магія берези – відганяти нечисту силу, відьом. З
кори берези – берести робили берестяні
грамоти. Про русалок казали, що вони спускаються з берези, або на ній
гойдаються. Русалкам належать тільки ті берези, у яких гілля спускається аж до
самої землі. Під час святкування Трійці до них боялись навіть підходити, бо
вони відьомські.
Крива береза, або та, що зросла з іншим деревом – свідчення, що під нею
похована невинно загублена душа.
За
повір’ям відьма могла надоїти молока з гілок берези. Вона літає по ночах не
тільки на мітлі, а й на березовому кийку. Вважалось, що коли березові гілки
покласти під кровлю дому, то це захистить від блискавки, грому, граду.
Встромлені в полі гілки відганяють гризунів і птахів, оберігають капусту від
гусені.
Один
із захистів від злих сил – березова мітла, що притулялась до колиски немовляти.
Багато людей вірили, що якщо побити дитину гілками берези, пройде хвороба. Під
час блискавки, грому, людина ніколи не стане під інше дерево, але можна
сховатись під березою.
Легенда про
клен.
Клен
– дерево, що використовувалось в обрядах та народній медицині. Клен приносить
щастя, його називали добрим, святим, в нього не вдаряє блискавка, на ньому
з’являється Богородиця.
Клен
– дерево бога – покровителя мистецтв, співів та музикантів. Із деревини клену
виготовляли музичні інструменти: сопілки, гуслі, скрипки.
На
кленовій лопаті в піч садять паляниці.
Плоди клену закопували під порогом дому, щоби відганяти злих духів. Кленовий
лист зображували на Великодніх писанках.
Легенда про
тополю.
Тополя – символ жіночої долі. Її властивості використовують бджоли для
виготовлення прополісу. Біля тополі людині легко дихати, бо воно очищує
повітря. Свято Тополі відзначали наприкінці весни. Якщо в хаті народжувалась
дівчинка, то на видному місці садили молоденьку тополю.
Легенда про
ясен.
Ясен
– чоловіче дерево, символ війни. Гілку ясеню посилали ворогу, що означало
початок війни. Під кроною ясеня можна позбутись життєвих негараздів. З
повір’ям, змії бояться соку ясеня, він може паралізувати гадюку. Соком,
відваром кори та листя лікували малярію.
Легенда про горобину.
Горобину знали ще скіфи: вони пили напій з її плодів. Якщо ягід багато –
буде сувора зима. Як оберіг її садили біля хати. На Івана Купала гілочки горобини
чіпляли на кожні двері, щоби уберегтись від злих духів та хвороб.
Легенда про плакучу вербу.
Плакуча верба – символ суму та
краси. Вона, як жива істота, говорить та плаче, а якщо її зрубають, то з неї
тече кров.
В міфах Греції з плакучою вербою
пов’язане усе сумне та печальне. В міфі
про Геракла хранителька золотих яблук дуже сумувала за викраденими Гераклом
яблука, тому була перетворена в плакучу вербу. У американських індійців лоза
плакучої верби була символом миру. Японці боготворили плакучу вербу: все
граціозне, витончене вони порівнювали з її лозою.
Відвар з кори плакучої верби знижає
температуру при захворюваннях. Вчені навчились виділяти з кори плакучої верби
аспірин. Зі смужок кори плакучої верби
плели посуд, взуття, килимки, вірьовки.
Є легенда, за якою спочатку лоза
плакучої верби дивилась вгору, але смерть закоханої пари дуже вплинула на її
душу і лоза опустилась додолу.
живе недовго. В народі кажуть, що
вона «гниє серцем», тобто гниє з середини стовбура. Неможна бити лозою малечу
та тварин.
Плакуча верба – найсильніший оберіг
від нечистої сили. Ось чому вона плаче росою зранку, бо потрібно постійно
охороняти оселю та дітей.
Додаток
№ 3
Фото-звіт
заняття
Осінні
барви міського парку . Місце проведення заняття -
парк ім.
П. Шмідта м. Бердянська.
Вихованці гуртка готуються до квесту «Відшукай свій
листок.
Екскурсія по парку. Легенда про священне дерево – Дуб.
Священне дерево Горобина – оберіг від злих духів та
хвороб.
Клен – дерево Бога -
покровителя мистецтв. Вихованці студії загадують бажання та вішають
пам’ятні стрічки.
Творчі роботи вихованців. Закріплення знань з
композиції та кольорознавства
Література.
-
Анисимова А.
Домашняя флористика. - М.: Издательский
дом « Ниола 21 век», 2004. – 144с. : ил.
-
Белецкая Л.Б.
Пресованная флористика: картины из цветов и листьев. – М.: Изд. Эксмо, 2006. –
64 с. : ил.
-
Вестланд Памела.
Школа аранжировки. Букеты из живих цветов. – М. АСТ – Пресс; 2000.
-
Волкотруб І. Т
Художнє конструювання. – К.: «Вища школа»., 1990.
-
Гавриленко Л. А.,
Кокарєва І. Г. Край: Посібник з українського народознавства - Запоріжжя: Просвіта., 2003. – 240.
-
Комплексна
програма художньо – естетичного виховання учнів у загальноосвітніх та
позашкільних навчальних закладах. Наказ МОН України та АПН України від
25.02.2004 р. № 151/ 11.
-
Кулебашин Т.И.
Рисунок и основы композиции., М.: Высшая
шк., Изд 3., 2006
-
Фіцула М.М. Педагогіка.,
- К. : Видавничий центр « Академія», 2001 – 508 с.
-
Флористика. – М.
: Внешсигма, 2000.
-
Інтернет –
ресурси.
Комментариев нет:
Отправить комментарий