ПРОГРАМА ОСНОВНОГО РІВНЯ НАВЧАННЯ. 3 РІК

Тема: «Пресована флористика» (30 годин)


              Дослідники вважають, що пресування рослин і перетворення їх на плоскі елементи пов'язане з виготовленням паперу (папірусів). Значне поширення ошибана має в Японії, де вона виникла приблизно 6 століть тому. Японці для виготовлення картин використовують пласкі засушені рослини. У європейську моду художні гербарії ввійшли лише у ХІХ ст. Безліч книг та веб-сайтів з картинами та інструкціями присвячені цьому виду мистецтва. Проте як офіційно визнаний вид декоративно-прикладного мистецтва флористику вважають молодою.
            Українські флористи привнесли у це мистецтво унікальний національний колорит і досягли високого художнього рівня. Нині Міжнародне товариство майстрів пресованої флористики (IPFAS) домагається, щоб цю діяльність визнали не прикладним мистецтвом, а різновидом живопису. Картини з природного матеріалу так само довговічні, як і традиційні полотна


               Ошибана (пресована флористика) — різновид флористики, мистецтво створення художнiх композицiй з засушених рослинних матерiалiв — листя, квітів, трави, кори дерев, соломки, насіння, шкурки банана, листків кукурудзи, моху, тополиного пуху тощо. За допомогою ошибани можна створити неповторні листівки ручної роботи, картини, панно, закладинки в книжку тощо.



Пресована флористика. Ошибана. Майстер-класи

У гонитві за технологіями ми все більше віддаляємося від природи. Квітучі галявини, прозорі струмочки, густий ліс, який віє прохолодою — все це залишилось десь далеко за межею великих мегаполісів. У нас все рідше виникає можливість помилуватися красою рідного краю, вдихнути на повні груди аромат польових квітів і трав.



Кожна квітка, створена природою — втілення витонченності і краси. Ось вже кілька століть поспіль майстри Ошибани увіковічують природну красу, створюючи своїми руками картини з природних матеріалів. Ошибана — це вид образотворчого мистецтва, пов’язаного з флористикою. Збираючи та засушуючи під пресом квіти, листя і трави, майстер “малює” ними неймовірні сюжети. Природний матеріал підбирається за кольором і структурою в залежності від того, який образ має бути відображений, а потім закріплюється на картоні клеєм. Це мистецтво зародилося в Японії, а в Україні воно отримало більш звичну назву — пресована флористика. Майстри, використовучи рослини, які ростуть на нашій українській землі, створюють композиції, в яких відображають всю колоритність і красу рідного краю.



Складання композицій із засушених рослин вимагає від людини достатньо глибокого занурення в певний стан, так як образ, який народжується в процесі творчості, несе в своїй основі всю гамму відчуттів автора, який його створює. Саме ці емоції потім передаються іншій людині, яка споглядає створене зображення, і дозволяють йому відчути і «почути» малюнок.



Використовуючи натуральні компоненти, подаровані природою, можна малювати пейзажі, натюрморти, портрети, сюжетні картини і створювати квіткові композиції. При цьому необов’язково бути художником і мати спеціальну освіту, адже творити в союзі з природою може кожна людина.

Сухі квіти для композиції в техніці пресована флористика можна підібрати і купити в спеціальних магазинах сухоцвітів. Але варто зазначити, що набагато приємніше складати картини з матеріалів, заготовлених самостійно. Адже українська природа дуже різноманітна, і вона щедро дарує нам яскраву палітру кольорів.



Взагалі збирати матеріал, придивлятися до кожного листочка, до кожної травинки, вивчати їх колір, структуру дуже захоплююче. Адже найчастіше ми взагалі не звертаємо уваги на красу рослин. Наприклад, листочки сріблястої тополі – один з найулюбленіших матеріалів флористів. Вони ідеально підходять для зображення неба і річки, а також вони незамінні в зимових пейзажах.
В умілих руках майстра кукурудзяні обгортки і береста стають небом, срібляста верба перетворюється на річку, в якій відображаються промені сонця. Зі шкірки банана і з листя лилейника виходять стовбури дерев, кронами для яких слугують суцвіття бузини. Природні матеріали настільки різноманітні, що за допомогою них можна відобразити на картоні будь пейзажі.

Для підготовки природного матеріалу збирають тільки повністю розпущені квіти, які набрали колір і форму. Важливо пам’ятати, що рослини обов’язково повинні бути сухими.




Якщо ж квіти все ж зібрані в дощову погоду або рано вранці, коли ще не висохла роса, їх неодмінно треба просушити протягом кількох годин. Під прес квіти викладаються на звичайний газетний лист або між сторінок старих книжок для того, щоб вони добре забирали природну вологу в процесі висушування.

Пресована флористика – це безмежний спосіб вираження емоцій і почуттів, можливість проявити художній смак, фантазію і знання властивостей рослин.Рослини, які використані в композиціях, зберігають свою позитивну, цілющу енергетику. Оселя, прикрашена картинами з природних матеріалів, буде наповнена гармонією і радістю, а милуючись такими незвичайними витворами мистецтва, ви завжди будете відчувати єднання з природою, де б ви не знаходились.

У статті були використані роботи майстра-флориста Анастасії Бєлік, та процес роботи над картиною майстра Сільченкової Л.

Відео-урок з флористичної графіки:

Відео-уроки на тему "Колаж":

Пропонуємо вам ознайомитись з навчальним посібником "Флористична графіка":

































Комментариев нет:

Отправить комментарий